Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 01:21      5°-11° Πάτρα
ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ VIDEO

Ενημέρωση απο την Εφημερίδα «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ»


Η Πάτρα στους Σχολικούς Αγώνες στίβου-Ολα τα αποτελέσματα

Η Πάτρα στους Σχολικούς Αγώνες στίβου-Ολα τα αποτελέσματα



Με μετάλλιο για την Πάτρα έκλεισε η διοργάνωση των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων στίβου. Συγκεκριμένα ο Αντώνης Πιστόλια του 3ου ΓΕΛ Πάτρας με επίδοση 47΄51΄΄58 κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο στα 10.000 μ., ενώ στο ίδιο αγώνισμα την 4η θέση κατέλαβε ο Βασίλης Φερμελής από το Πειραματικό ΑΕΙ Πάτρας με χρόνο 53΄29΄΄79.
Θυμίζουμε ότι αργά το βράδυ της Τρίτης το χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε στα 400 μ. ο Γιώργος Σγούρας από το 5ο ΓΕΛ Πάτρας με χρόνο 49΄΄88, που αποτελεί και ατομικό του ρεκόρ.
Ακόμη την πρώτη ημέρα των Σχολικών Αγώνων τρία παιδιά από την Αχαΐα ανέβηκαν στο βάθρο. Η Νικολίτσα Καρανάσσιου του 3ου ΓΕΛ Πάτρας στα 2.000 μ. στιπλ κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, ο Κώστας Ιατρόπουλος από το 2ο ΓΕΛ Αιγίου επίσης στα 2.000 μ. στιπλ κέρδισε το αργυρό μετάλλιο και ο Ντένις Γκιούρα από το 1ο ΕΠΑΛ Πάτρας πανηγύρισε το αργυρό μετάλλιο στα 3.000 μ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα 400 μ. σε αγόρια και κορίτσια, με τα οποία ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα των αγωνισμάτων έχουν ως εξής:
ΑΓΟΡΙΑ
400 μ.: 1) Φ. Τζανής 49΄΄36 (2ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας), 2) Γ. Λιούμπας 49΄΄75 (1ο ΓΕΛ Καβάλας), 3) Γ. Σγούρας 49΄΄88 (5ο ΓΕΛ Πάτρας).
10.000 μ. βάδην: 1) Γ. Τζατζιμάκης 44΄53΄΄73 (6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας), 2) Αντ. Πιστόλια 47΄51΄΄58 (3ο ΓΕΛ Πάτρας), 3)Θ. Τσαρούχας 49΄53΄΄ 68 (3ο ΓΕΛ Θήβας), 4) Β. Φερμελής 53΄29΄΄79 (Πειραματικό ΑΕΙ Πάτρας).
Δέκαθλο:1) Ανδρέας Ανδρεόγλου 6.064 (ΓΕΛ Νικηφόρου, 2)Γ. Αρχοντίδης 6.006 (Λανίτειο), 3) Αγγελος/Τζανής Ανδρεόγλου 5.816 (ΓΕΛ Νικηφόρου).
ΚΟΡΙΤΣΙΑ
400 μ.: 1) Μ. Αργυρού 59΄΄65 (2ο ΕΠΑΛ Μυτιλήνης), 2) Ευφρ. Αννανιάδου/Κόκκοτα 59΄΄82 (2ο ΓΕΛ Νεάπολης), 3) Ιριδα Θεοδοσίου 1΄00΄΄34 (Λανίτειο).
5.000 μ.: 1)Αθ. Βαΐτση 24΄27΄΄20 (4ο ΓΕΛ Ζωγράφου), 2) Αν. Μήτσου 24΄42΄΄36 (4ο ΓΕΛ Αγρινίου), 3) Δεσπ. Κελεμένη/Μπαριμέ 24΄54΄΄11 (2ο ΕΠΑΛ Μυτιλήνης), 5) Σοφία Αλικανιώτη 26΄13΄΄15 (7ο ΓΕΛ Πάτρας), 6) Αγγελική Ρόδη 26΄30΄΄23 (1ο ΓΕΛ Πάτρας), 7) Ιωάννα Κραβαριώτη 26΄40΄΄20 (8ο ΓΕΛ Πάτρας).
Επταθλο: 1)Ν. Ξυδώνα 5.164 πόντοι (ΓΕΛ Θεσπιών), 2) Ζ. Συνολάκη 4.884 (Πειραματικό ΓΕΛ Ρεθύμνου), 3) Ολ. Τζιμογιάννη 4.834 (5ο ΓΕΛ Βέροιας).
*Προχθές η Αρτεμις Παπαθανασίου από 7ο ΓΕΛ Πάτρας κατέλαβε την 7η θέση στα 400 μ. με επίδοση 1.08΄΄48, που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΡΑΣ
ΑΓΟΡΙΑ
100 μ.: 1) Κ. Ζήκος 10΄΄ 95 (Τρικάλων), 2) Γ. Βοσκόπουλος (1ο ΓΕΛ Φλώρινας) 11΄΄12, 3) Μ. Παυλίδης 11΄΄17 (5ο ΓΕΛ Σερρών).
800 μ.: 1) Β. Κοπανάς 1΄53΄΄00 (ΓΕΛ Σχολή Μωραΐτη), 2) Χαρ. Ξενιδάκης 1. 54΄΄ 95 (ΓΕΛ Σητείας), 3) Στ. Σπύρου 1΄58΄΄37 (Ενιαίο Λύκειο Κύκκου Β΄).
1500 μ.: 1) Γ. Μηλιάρας 3΄56΄΄ 02 (ΓΕΛ Κολλέγιο Ψυχικού), 2) Ηλ. Αυφαντόπουλος 4΄05΄΄99 (1ο ΓΕΛ Αγρινίου), 3) Στ. Παπαϊωάννου 4΄09΄΄38 (Λανίτειο), 6) Γ. Καρλής 4΄13΄΄80 (1ο ΓΕΛ Πατρών), 8) Δ. Γκραικιώτης 4΄22΄΄06 (1ο ΓΕΛ Αιγίου).
110 μ. με εμπόδια: 1) Κ. Τζιακούρης (Λανίτειο) 14΄΄36, 2) Χαρ. Λυρής (1ο ΓΕΛ Ευόσμου) 14΄΄57, 3) Βαλ. Γουλάρας (2ο ΓΕΛ Βέροιας) 14΄΄77.
3000 μ.: 1)Χρ. Παπούλιας 8΄38΄΄91 (4ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης), 2) Ντένις Γκιούρα 8΄55΄΄11 (1ο ΕΠΑΛ Πάτρας), 3) Μ. Αναγνώστου 8΄59΄΄72 (Φθιώτιδας).
2000 μ. στιπλ: 1) Ν. Σάκης 6΄03΄΄80 (2ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου), 2) Κ. Ιατρόπουλος 6΄09΄΄58 (2ο ΓΕΛ Αιγίου), 3) Εμ. Πουρίκας 6΄11΄΄03 (Λάρισας), 7) Κ. Σαλέμης 6΄43΄΄62 (5ο ΓΕΛ Πάτρας).
Σφαιροβολία: 1) Οδ. Μουζενίδης 20,26 μ. (ΕΠΑΛ Ν. Μουδανιών), 2) Χρ. Μουλιστάνος 18,57 μ. (ΓΕΛ Δοξάτου), 3) Χαρ. Βασιλάκης 17,42 μ. (4ο ΓΕΛ Κέρκυρας).
Σφυροβολία: 1) Γ. Κορακίδης 69,08 μ. (2ο ΕΠΑΛ Κιλκίς), 2) Εμ. Καμτσικλής 65,79 μ. (ΓΕΛ Καλμπάνη), 3) Χρ. Φρατζεσκάκης 64,88 μ. (ΕΠΑΛ Ελ. Βενιζέλου).
Τριπλούν: 1) Δ. Μονοπώλης 15,61 μ. (Λυκειακές Τάξεις Μουσικού Κέρκυρας), 2) Ανδρ. Πανταζής 14,69 μ. (2ο ΓΕΛ Μεγάρων), 3) Αλ. Αθανασίου 14,68 μ. (ΓΕΛ Ελευθερούπολης).
400 μ. εμπόδια: 1) Ν. Αλεξανδρίδης 58΄΄75 (Μαγνησίας), 2), Μ. Αξαρλής 56΄΄54 (1ο Γλυκών Νερών), 3) Απ. Γρηγορίου 58΄΄24 (Λάρισας).
Ακόντιο: 1)Δ. Τσίτος 64,92 μ. (2ο ΓΕΛ Γιαννιτσών), 2)Ν. Περιστέρης 64,55 μ. (1ο ΓΕΛ Γλυκών Νερών), 3), Λορέντζο Ηνγκλις 64,18 μ. (ΕΜΠΑΣ).
ΚΟΡΙΤΣΙΑ
100 μ.: 1)Σ. Ιωδηφίδου 12΄΄26 (1ο ΓΕΛ Καβάλας), 2)Γ. Κοντονικόλα 12΄΄31 (Λύκειο Αγίου Γεωργίου), 3) Ευα Λιναράκη 12΄΄53 (ΓΕΛ Ελ. Βενιζέλου).
800 μ.: 1) Φ. Μυστακίδου 2΄18΄΄05 (3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών), 2) Αρτ. Καραδήμα 2΄22΄΄54 (1ο ΓΕΛ Εύοσμου), 3) Δ. Κατσούλη 2΄22΄85 (1ο ΓΕΛ Περιστερίου), 7) Αν. Ιατροπούλου 2΄28΄΄62 (2ο ΓΕΛ Αιγίου),9) Φιλ. Κυδωνιάτη 2΄34΄΄ 33 (5ο ΓΕΛ Πάτρας).
1500: 1) Ν. Κυνατίδου 4΄46΄82 (3ο ΓΕΛ Δράμας), 2) Χρ. Πετρή 4΄46΄΄87 (Ενιαίο Λύκειο Κύκκου Β'), 3) Ι. Τριανταφύλλη 4΄50΄΄61 (ΓΕΛ Κολλέγιο Ψυχικού).
2000 μ. στιπλ: 1) Π. Μουρούζη 7΄28΄΄21 (3ο ΓΕΛ Δράμας), 2) Νικ. Καρανάσσιου 7΄30΄΄ 69 (3ο ΓΕΛ Πάτρας), 3) Αθ. Μαλλιωτάκη 7΄32΄΄34 (2ο ΓΕΛ Ιεράπετρας)
Δισκοβολία: 1) Δ. Αλεξίου 42,29 μ. (Φθιώτιδας), 2) Σ. Καϊσίδου 39,08 μ. (1ο ΓΕΛ Νάουσας), 3) Β. Μανούκη 38,97 μ. (ΓΕΛ Ν. Καλικράτειας).
100 μ. με εμπόδια: 1) Δ. Γεωργίου 14΄΄00 (Αμερικανική Ακαδημία Λάρνακας), 2) Π. Παπαδοπούλου 14΄΄24 (ΓΕΛ Μυγδωνίας), 3) Μ. Οντουτόλα 14΄΄75 (2ο ΓΕΛ Δράμας).
Υψος: 1) Δ. Μαλτάμπε 1,77 μ. (ΓΕΛ Πικερμίου), 2) Αφρ. Γεωργιάδη 1,68 μ. (ΓΕΛ Κολλέγιο Ψυχικού), 3), Δ. Χαραλάμπους 1,68 μ. (Λύκειο Παραλιμνίου).
Μήκος: 1) Ζ. Μπαλαμούτη 5,78 μ. (3ο ΓΕΛ Ηρακλείου), 2), Αθανασία Κουκοδήμου (Πιερίας), 5,68 μ., 3) Χρ. Μάρκου 5,64 μ. (3ο ΓΕΛ Κερατσινίου).
Τριπλούν: 1) Β. Ταχτάρα 12,18 μ. (2ο ΓΕΛ Μεγάρων), 2), Χρ. Κωστή 11,98 μ. (2ο ΓΕΛ Μοσχάτου), 3) Ειρ. Χατζηγιάννη 11,80 μ. (Κολοσσί).
Σφαιροβολία: 1) Γ. Φέλλα 16,41 μ. (Λύκειο Κοκκινοχωρίων), 2) Μ. Μαγκουλιά 15,62 μ. (1ο ΓΕΛ Καλύμνου), 3) Ε. Γερομαρκάκη 14,72 μ. (2ο ΓΕΛ Ιεράπετρας).
Σφυροβολία: 1) Φ. Γελαντζοπούλου 52,45 μ. (Λάρισας), 2) Ηλ. Ευαγγέλου 51,10 μ. (Λύκειο Βεργίνας), 3)Ολγα Καραμανίδου 50,20 μ. (3ο ΓΕΛ Πτολεμαΐδας).




Αποστολή με E-mail Εκτύπωση


 


 

 

 


Πελοπόννησος
 
 

 



Τελευταία [01:21:15]