Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 05:12      7°-16° Πάτρα
ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ VIDEO

Ενημέρωση απο την Εφημερίδα «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ»


Αχαΐα: Ποιοι εκλέγονται πρόεδροι στις οργανώσεις της ΝΔ - Βλασταράς, Μανέττας, Ντάντος στην Πάτρα

Αχαΐα: Ποιοι εκλέγονται πρόεδροι στις οργανώσεις της ΝΔ - Βλασταράς, Μανέττας, Ντάντος στην Πάτρα



Η αθρόα προσέλευση μελών της Νέας Δημοκρατίας στις χθεσινές εσωκομματικές εκλογές ήταν ο λόγος που έσπασαν «γραμμές» υποψηφίων στις δημοτικές τοπικές επιτροπές.
Η διαδικασία που προβλέπεται από το ισχύον καταστατικό του κόμματος ήταν εν πολλοίς άγνωστη σε σημαντικό αριθμό μελών. Είναι ενδεικτικό ότι κάποια από τα μέλη αναζητούσαν ψηφοδέλτια για εκλογή προέδρου της Νομαρχιακής Διοικούσας Επιτροπής, καθώς δεν γνώριζαν ότι ο νέος επικεφαλής της οργάνωσης θα εκλεγεί στις 17 Απριλίου από ένα «κλειστό» σώμα που θα το αποτελούν οι νέοι πρόεδροι των ΔΗΜΤΟ, τα μέλη των ΔΗΜΤΕ, οι υπεύθυνοι των τομέων δράσης που θα εκλεγούν την ερχόμενη Τετάρτη και ορισμένα εξ οφίτσιο στελέχη.
Το ενδιαφέρον προσανατολίζεται πλέον στον αριθμό των εκλεγμένων που επηρεάζουν οι δύο ενδιαφερόμενοι για την προεδρία της ΝΟΔΕ, δηλαδή ο Γιάννης Μάκκας και ο Ανδρέας Μαζαράκης.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που είχαν γίνει γνωστά μέχρι χθες τα μεσάνυχτα, η εικόνα ανά ΔΗΜΤΟ/ΔΗΜΤΕ είχε ως εξής:
• Στο Κέντρο Πόλης εκλέγεται πρόεδρος ο Βασίλης Βλασταράς, ο οποίος επικράτησε του Νίκου Πυλαρινού.
• Στον Βόρειο Τομέα εκλέγεται πρόεδρος ο δημοτικός σύμβουλος Γιάννης Μανέττας, ο οποίος επικράτησε του Παναγιώτη Πτερνέα.
• Στον Νότιο Τομέα εκλέγεται πρόεδρος -χωρίς αντίπαλο- ο Σταύρος Ντάντος.
• Στην Αιγιάλεια εκλέγεται πρόεδρος ο Βασίλης Σταθακάρος, ο οποίος επικράτησε του Βασίλη Χριστόπουλου (δεν εκλέγεται στην οργάνωση επειδή δεν συγκέντρωσε το 40% των εκλογέων).
* Στις εκλογές για τη ΔΗΜΤΕ προηγούνταν -μέχρι αργά- σε σταυρούς τα μέλη (με αλφαβητική σειρά): Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος, Αγγελική Αλευρίτου, Κατερίνα Θεοδωρακοπούλου, Θεοφάνης Σακελλαρόπουλος, Μαρία Χαραμή, Σοφία Χριστοδουλοπούλου, Αννα Χριστοδούλου-Σουφλή.
• Στα Καλάβρυτα εκλέγεται πρόεδρος ο Νίκος Τσάμης, ο οποίος επικράτησε του Θεόδωρου Σούκα.
• Στη Δυτική Αχαΐα εκλέγεται πρόεδρος ο Σπύρος Σταυρογιαννόπουλος, ο οποίος επικράτησε του Δημήτρη Μακρυγιάννη (δεν εκλέγεται στην οργάνωση επειδή δεν συγκέντρωσε το 40% των εκλογέων).
• Στον Ερύμανθο εκλέγεται πρόεδρος -χωρίς αντίπαλο- ο Δημήτρης Αγγελόπουλος.
Εξάλλου, άλλοι δέκα εκλέκτορες θα προκύψουν από τις εκλογές της 6ης Απριλίου για τους νέους υπευθύνους θεματικών τομέων δράσης, για τις οποίες έχουν υποβληθεί οι παρακάτω υποψηφιότητες:
• Δικαιοσύνης: Παναγιώτης (Τάκης) Παπαδόπουλος, Ανδρέας Παπακωνσταντόπουλος, Βασίλης Γαλανόπουλος.
• Οικονομίας: Παναγιώτης Ζαφειρόπουλος, Γιάννης Χρονόπουλος.
• Εργασίας: Γιάννης Καρβέλης.
• Υγείας: Νικόλαος Καρατζάς, Γεώργιος Πυρπιρής.
• Παιδείας: Νικόλαος Κατσουγκράκης, Κωνσταντίνος Κατσουγκράκης, Νικόλαος Κακαφώνης.
• Πολιτισμού-Αθλητισμού: Αργύρης Π. Βαγενάς, Μαρία Σάββα Πυλαρινού, Αργύρης Ιωάν. Βαγενάς.
• Μισθωτών: Κυριακούλα Μπακούλου, Γιάννης Γιαννόπουλος.
• Αγροτικού: Νικόλαος Μιχαλόπουλος, Θανάσης Ρήγας.
• Εμπόρων/Βιοτεχνών: Σωτήρης Γαλάνης, Νίκος Καρακίτσος.
• Υποδομών: Αναστασία Πυργάκη, Γιάννης Σελίμης.
Οι εκλογές για τους υπεύθυνους θεματικών τομέων δράσης θα διεξαχθούν την Τετάρτη 6/4/2016 (16.00 - 20.00).
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
vasilak@pelop.gr




Αποστολή με E-mail Εκτύπωση


 


 

 

 


Πελοπόννησος
 
 

 



Τελευταία [05:12:47]