Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 03:30      0°-11° Πάτρα
ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ VIDEO

Ενημέρωση απο την Εφημερίδα «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ»


Τη Δευτέρα η απονομή των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Τη Δευτέρα η απονομή των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου



Τη Δευτέρα το βράδυ απονέμονται τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου που φέτος έχουν όνομα (κατά τα Σεζάρ ή τα Όσκαρ) και αποκαλούνται «Ίρις».
Με 13 υποψηφιότητες, η ταινία «Τετάρτη 04:45» του Αλέξη Αλεξίου ηγείται της κούρσας των υποψηφιοτήτων.
Ακολουθεί σε υποψηφιότητες η ταινία του Γιώργου Ζώη, «Interruption» (με εννέα συνολικά).
Επίτιμη καλεσμένη της ΕΑΚ θα είναι φέτος η Βανέσα Ρεντγκρέιβ.
Η ταινία του Αλ.Αλεξίου, «Τετάρτη 04:45» είναι υποψήφια σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες που αφορούν μεγάλου μήκους ταινία.
Ακολουθεί σε υποψηφιότητες η ταινία του Γιώργου Ζώη, «Interruption» (με εννέα συνολικά), ενώ από έξι υποψηφιότητες συγκεντρώνουν οι ταινίες: «Chevalier», «Ουζερί Τσιτσάνης» και «Invisible» του Δημήτρη Αθανίτη, ενώ μόλις τέσσερις υποψηφιότητες συγκέντρωσε η ταινία του Χριστόφορου Παπακαλίατη «Ένας Άλλος Κόσμος».
Η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση. Την παρουσίαση της βραδιάς έχουν αναλάβει ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα και τη σκηνοθεσία και τα κείμενα ο Νίκος Σούλης. Παράλληλα, το μουσικό θέμα της βραδιάς, μια σύνθεση για πιάνο και Ορχήστρα, αποτελεί πρωτότυπη σύνθεση του Βασίλη Τσαμπρόπουλου.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στις υποψηφιότητες βλέπουμε και τη μετά θάνατον υποψηφιότητα για τον Μηνά Χατζησάββα για τον ρόλο του στην ταινία του Χριστόφορου Παπακαλιάτη, «Ένας Άλλος Κόσμος».
Οι υποψηφιότητες
Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
1. Τετάρτη 04:45 - Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Ντάνι Κοέν
2. Interruption - Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης
3. The Republic - Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος
Βραβείο Μακιγιάζ
1. Ουζερί Τσιτσάνης - Ναμπίλ Σαλαμέ
2. Τετάρτη 04:45 - Στέλλα Καραπούλιου
3. Chevalier - Εύη Ζαφειροπούλου
4.- Interruption - Αν Βαλερί Σιαμπό
Βραβείο Ήχου
1. Τετάρτη 04:45 - Άρης Αθανασόπουλος, Άβι Μιζράχι, Τζιλ Τόρεν
2. Chevalier - Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης
3. Interruption - Χρβόγε Πέτεκ, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Ερβέ Μπουιρέτ
Βραβείο Ενδυματολογίας
1. Ουζερί Τσιτσάνης - Άννα Μαχαιριανάκη
2. Τετάρτη 04:45 - Άλκηστη Μάμαλη
3. Interruption - Ζοράνα Μέιτς, Εύα Γουλάκου
Βραβείο Σκηνογραφίας
1. Ένας Άλλος Κόσμος - Γιώργος Γεωργίου
2. Ουζερί Τσιτσάνης - Αντώνης Χαλκιάς
3. Τετάρτη 04:45 - Σπύρος Λάσκαρης
4.- Interruption - Σπύρος Λάσκαρης
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
1. Αρκαδία Χαίρε - Κωνσταντίνος Βήτα
2. Σύμπτωμα - Coti C.
3. Τετάρτη 04:45 - Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)
Βραβείο Μοντάζ
1. Αρκαδία Χαίρε - Ιωάννα Σπηλιοπούλου
2. Τετάρτη 04:45 - Λάμπης Χαραλαμπίδης
3. Chevalier - Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson
4.- Interruption - Γιάννης Χαλκιαδάκης
Βραβείο Φωτογραφίας
1. Καύσωνας - Γιώργος Αρβανίτης
2. Τετάρτη 04:45 - Χρήστος Καραμάνης
3. Invisible - Γιάννης Φώτου
Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου
1. Ουζερί Τσιτσάνης - Βασιλική Τρουφάκου
2. Interruption - Αλεξία Καλτσίκη
3. Invisible - Κόρα Καρβούνη
Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου
1. Ένας Άλλος Κόσμος - Μηνάς Χατζησάββας
2. Ουζερί Τσιτσάνης - Αντρέας Κωνσταντίνου
3. Τετάρτη 04:45 - Δημήτρης Τζουμάκης
Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου
1. Ένας Άλλος Κόσμος - Μαρία Καβογιάννη
2. Silent - Κίκα Γεωργίου
3. Smac - Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη
Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου
1. Ουζερί Τσιτσάνης - Χάρης Φραγκούλης
2. Τετάρτη 04:45 - Στέλιος Μάινας
3. Invisible - Γιάννης Στάνκογλου
Βραβείο Σεναρίου
1. Τετάρτη 04:45 - Αλέξης Αλεξίου
2. Chevalier - Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη
3. Interruption - Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος
4.- Invisible - Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής
5.- Smac - Ηλίας Δημητρίου
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
1. Καύσωνας - Τζόις Νασαβάτι
2. Interruption - Γιώργος Ζώης
3. Erotica, Exotica, etc… - Ευαγγελία Κρανιώτη
Βραβείο Σκηνοθεσίας
1. Τετάρτη 04:45 - Αλέξης Αλεξίου
2. Chevalier - Αθηνά Τσαγγάρη
3. Invisible - Δημήτρης Αθανίτης
4.- Smac - Ηλίας Δημητρίου
Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
1. Ο Σπόρος - Ιφιγένεια Κοτσώνη
2. Το Σύκο - Νικόλας Κολοβός
3. Dreamtoy - Χρήστος Χουλιάρας
4. Joanna - Παναγιώτης Φαφούτης
5. Simon Says - Νίκος Τσεμπερόπουλος
6. 4η Μαρτίου - Δημήτρης Νάκος
Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
1. Αρκαδία Χαίρε - Φίλιππος Κουτσαφτής
2. Erotica, Exotica, etc… - Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη
3. The Longest Run - Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
1. Τετάρτη 04:45 - Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος
2. Invisible - Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης
3. Smac - Ηλίας Δημητρίου
4. Ένας Άλλος Κόσμος - Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης
5. Chevalier - Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη
Φέτος θα δοθεί για πρώτη φορά βραβείο ξένης ταινίας. Οι δέκα ταινίες που είναι υποψήφιες επιλέχθηκαν από επιτροπή μελών της ΕΑΚ και στη βραχεία λίστα περιλαμβάνονται οι εξής ταινίες:
1. Ο Αστακός (The Lobster) του Γιώργου Λάνθιμου
2. Οι Ατίθασες (Mustang) της Ντενίζ Γκαμζέ Εγκιουβέν
3. Ο Γιος του Σαούλ (Son of Saul / Saul Fia) του Λάζλο Νέμες
4. Λεβιάθαν (Leviathan) του Αντρέι Σβιάνγκιτζεφ
5. Μακριά Από τους Ανθρώπους (Loin des Hommes) του Νταβίντ Ελοφσέν
6. Birdman ή Η Απρόσμενη Αρετή της Αφέλειας (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) του Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιάριτου
7. Τα Μυαλά που Κουβαλάς (Inside Out) του Πιτ Ντόκτερ
8. Νιότη (Youth) του Πάολο Σορεντίνο
9. Χειμερία Νάρκη (Winter Sleep / Kis Uykusu) του Νουρί Μπιλγκέ Τσεϊλάν
10. Χωρίς Μέτρο (Whiplash) του Ντάμιεν Σαζέλ
Χορηγός της τελετής απονομής είναι ο ΟΤΕ TV που θα μεταδώσει και τηλεοπτικά τη βραδιά την Παρασκευή 1η Απριλίου στις 20:15.
ΠΗΓΗ:IN.GR




Αποστολή με E-mail Εκτύπωση


 


 

 

 


Πελοπόννησος
 
 

 



Τελευταία [03:30:17]