Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 18:22      10°-15° Πάτρα
ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ VIDEO

Ενημέρωση απο την Εφημερίδα «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ»


Οι υποψηφιότητες για τα ελληνικά βραβεία κινηματογράφου - Υποψήφιος & ο Πατρινός σκηνοθέτης Π. Φαφούτης

Οι υποψηφιότητες για τα ελληνικά βραβεία κινηματογράφου - Υποψήφιος & ο Πατρινός σκηνοθέτης Π. Φαφούτης



Τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία 2016 ανακοίνωσε η Ελληνική Ακαδημίας Κινηματογράφου (ΕΑΚ), καθώς πλησιάζει η ημερομηνία απονομής τους, στις 28/3 στην καθιερωμένη τελετή στη Στέγη Γραμμάτων Τεχνών. Στη διαδικασία των Βραβείων φέτος, υποβλήθηκαν 19 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 ντοκιμαντέρ και 27 ταινίες μικρού μήκους.

Τα βραβεία αποκτούν φέτος όνομα, το οποίο δεν είναι άλλο από το « Ίρις» ένα όνομα διεθνές και ταυτόχρονα συμβολικό. Όπως επίσης από φέτος η ΕΑΚ, θεσπίζει Βραβείο Ξένης Ταινίας και η επιλογή της βραχείας λίστας των δέκα ξένων υποψηφίων ταινιών έγινε πιλοτικά φέτος, από επιτροπή μελών της ΕΑΚ- κριτικών κινηματογράφου.

Μία ακόμη σημαντική απόφαση που αφορά στα βραβεία είναι η συμμετοχή όλων των ντοκιμαντέρ, ανεξάρτητα από τη διάρκειά τους, στην κατηγορία για το Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ, το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη της Λουκίας Ρικάκη.

Τιμώμενη προσωπικότητα της 7ης τέχνης είναι φέτος η Βανέσσα Ρεντγκρέιβ, την οποία θα τιμήσει η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου για την μεγάλη καριέρα και το έργο της, αλλά και για την προσφορά της ως ακτιβίστρια, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη και δραστήρια τελευταία απέναντι στο δράμα των προσφύγων.

Οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση των Βραβείων είναι οι εξής:

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι:
Τετάρτη 04:45 - Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος
Invisible - Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης
Smac - Ηλίας Δημητρίου
Ένας Άλλος Κόσμος - Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης
Chevalier - Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη

Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
Ένας Άλλος Κόσμος - Μαρία Καβογιάννη
Silent - Κίκα Γεωργίου
Smac - Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη

Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
Ουζερί Τσιτσάνης - Χάρης Φραγκούλης
Τετάρτη 04:45 - Στέλιος Μάινας
Invisible - Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι:
Τετάρτη 04:45 - Αλέξης Αλεξίου
Chevalier - Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη
Interruption - Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος
Invisible - Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής
Smac - Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
Τετάρτη 04:45 - Αλέξης Αλεξίου
Chevalier - Αθηνά Τσαγγάρη
Invisible - Δημήτρης Αθανίτης
Smac - Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
Ο Σπόρος - Ιφιγένεια Κοτσώνη
Το Σύκο - Νικόλας Κολοβός
Dreamtoy - Χρήστος Χουλιάρας
Joanna - Παναγιώτης Φαφούτης
Simon Says - Νίκος Τσεμπερόπουλος
4η Μαρτίου - Δημήτρης Νάκος

Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
Ουζερί Τσιτσάνης - Βασιλική Τρουφάκου
Interruption - Αλεξία Καλτσίκη
Invisible - Κόρα Καρβούνη

Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
Ένας Άλλος Κόσμος - Μηνάς Χατζησάββας
Ουζερί Τσιτσάνης - Αντρέας Κωνσταντίνου
Τετάρτη 04:45 - Δημήτρης Τζουμάκης

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
Αρκαδία Χαίρε - Φίλιππος Κουτσαφτής
Erotica, Exotica, etc… - Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη
The Longest Run - Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
Καύσωνας - Joyce A. Nashawati
Interruption - Γιώργος Ζώης
Erotica, Exotica, etc… - Ευαγγελία Κρανιώτη

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Υποψήφιοι:
Τετάρτη 04:45 - Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen
Interruption - Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης
The Republic - Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος

Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι:
Ουζερί Τσιτσάνης - Ναμπίλ Σαλαμέ
Τετάρτη 04:45 - Στέλλα Καραπούλιου
Chevalier - Εύη Ζαφειροπούλου
nterruption - Anne-Valerie Chiabaut

Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:
Τετάρτη 04:45 - Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren
Chevalier - Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης
Interruption - Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, 'Αρης Λουζιώτης, Herve Buirette

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
Ουζερί Τσιτσάνης - Άννα Μαχαιριανάκη
Τετάρτη 04:45 - Άλκηστη Μάμαλη
Interruption - Zorana Meic, Εύα Γουλάκου

Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
Ένας Άλλος Κόσμος - Γιώργος Γεωργίου
Ουζερί Τσιτσάνης - Αντώνης Χαλκιάς
Τετάρτη 04:45 - Σπύρος Λάσκαρης
Interruption - Σπύρος Λάσκαρης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι:
Αρκαδία Χαίρε - Κωνσταντίνος Βήτα
Σύμπτωμα - Coti C.
Τετάρτη 04:45 - Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)

Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
Αρκαδία Χαίρε - Ιωάννα Σπηλιοπούλου
Τετάρτη 04:45 - Λάμπης Χαραλαμπίδης
Chevalier - Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson
Interruption - Γιάννης Χαλκιαδάκης

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
Καύσωνας - Γιώργος Αρβανίτης
Τετάρτη 04:45 - Χρήστος Καραμάνης
Invisible - Γιάννης Φώτου

Στην τελετή απονομής των Βραβείων, τη σκηνοθεσία και τα κείμενα έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης με τη δημιουργική ομάδα του, τα φώτα η Κατερίνα Μαραγκουδάκη, ενώ οι παρουσιαστές της βραδιάς θα είναι ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα.

Θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τον ΟΤΕ TV. Με τον OTE TV επίσης ανανεώθηκε η συνεργασία για την επανάληψη του διαγωνισμού χρηματοδότησης ταινιών μικρού μήκους , Film Factory Short Film Fund και για το 2016. Στην τελετή απονομής μάλιστα θα ανακοινωθούν και τα ονόματα των δύο νικητών του πρώτου διαγωνισμού που θα χρηματοδοτηθούν με το ποσό των 15.000 ευρώ ο καθένας για να ολοκληρώσουν την ταινία τους.

Τέλος για τα Βραβεία της Ακαδημίας, στις μυστικές ψηφοφορίες έχουν φέτος δικαίωμα ψήφου 232 μέλη.



Αποστολή με E-mail Εκτύπωση


 


 

 

 


Πελοπόννησος
 
 

 



Τελευταία [18:22:03]